Finansijska direktorka kompanije „Huavej”, Meng Vandžu, uhapšena na Međunarodnom aerodromu u Vankuveru decembru 2018. godine prema američkom nalogu u kojem je optužena za prevaru, puštena je u petak na slobodu odlukom nadležnog kanadskog suda, izvestio je Tanjug.
Optužba SAD protiv Meng Vandžu navodila je kako je ona navodno obmanula banku HSBC o prirodi odnosa „Huaveja” s kompanijom po imenu „Skajkom”, čime je stavila HSBC u rizik da prekrši američke sankcije protiv Irana.
Do oslobađanja Meng Vandžu došlo je nakon što je priznala „neke greške” u vezi s poslovanjem kompanije u Iranu, preneo je „Gardijan”.
Ova vest objavljena je nakon što je američko ministarstvo pravde postiglo sporazum o odloženom gonjenju Meng Vandžu koji je ovoj Kineskinji omogućio da juče napusti Kanadu.
Kako se navodi u saopštenju objavljenom u petak, američko ministarstvo sklopilo je sporazum po kome neće pokretati postupak protiv nje do 2022. godine, a ako ona bude ispoštovala određene uslove koje propiše sud, odustaće od gonjenja.
Zvanični Peking pozdravio je juče odluku kanadskog suda.
U međuvremenu, dvojica Kanađana puštena su juče iz pritvora u Kini, saopštio je premijer Kanade Džastin Trido.
Majkl Spejvor i Majkl Kovrig optuženi su za špijunažu 2018. godine i uhapšeni, nedugo nakon što je kanadska policija uhapsila izvršnu direktorku „Huaveja” Meng Vandžu, koja je juče napustila Kanadu.
Pritvaranja su izazvala diplomatske tenzije između dve zemlje, a kritičari su optužili Kinu za pritvaranje Spejvora i Kovriga u znak osvete za hapšenje Meng Vandžu, kako bi ih koristili za cenkanje, što je Peking čvrsto odbacio. Kanađani su sve vreme tvrdili da su nevini, a na konferenciji za novinare
Trudo je rekao da su prolazili kroz „neverovatno teške muke”.
„Dobra je vest za sve nas da su na putu kući, na putu svojim porodicama. U prethodnih hiljadu dana, pokazali su snagu, otpor i manire”, rekao je Trudo.
Premijer Kanade je rekao da su obojica krenula za Kanadu, dok je u njihovoj pratnji Dominik Barton, kanadski ambasador u Kini.
Kovrig je bivši diplomata zaposlen u Međunarodnoj kriznoj grupi, odnosno briselskom „trustu mozgova”, dodaje Bi-Bi-Si.
Spejvor je osnivač organizacija koje gaje međunarodne i kulturne veze sa Severnom Korejom. U avgustu ove godine kineski sud je osudio Spejvora na 11 godina zbog špijunaže, a za Kovriga još nije doneta presuda.
Državni sekretar SAD Entoni Blinken rekao je kako je njegova zemlja „zadovoljna” kineskim potezom, ali je dodao da su dvojica Kanađana morala da trpe „više od dve i po godine proizvoljan pritvor”.
Američko ministarstvo pravde saopštilo je još i da se nastavlja s pripremama za suđenje protiv „Huaveja” i „da se raduje dokazivanju svog slučaja na sudu”, prenosi Rojters.
Finansijska direktorka „Huaveja” i kćerka osnivača kineske korporacije pojavila se iz Vankuvera putem video-veze na ročištu pred saveznim sudom u Njujorku.
Ona je od početka negirala optužbe i borila se protiv izručenja u SAD iz Kanade, a posle hapšenja boravila je u kućnom pritvoru u Vankuveru pod nadzorom privatnog obezbeđenja koje sama plaća prema dogovoru o uslovnom puštanju na slobodu.